Siatka elastyczna inaczej zwana tiul elastyczny to zwiewna, lekka, cienka i przezroczysta tkanina. Dzięki swojej elastyczności jest rozciągliwa w dwie strony co sprawia, że stała się niezwykle popularna wśród tkanin - ma wszechstronne zastosowanie. W chwili obecnej jest tkaniną wykorzystywaną przez projektantów mody w najnowszych trendach w konfekcji damskiej, tanecznej oraz ślubnej.

W naszej ofercie wyróżnić można trzy rodzaje siatek elastycznych:

CLASSIC to najbardziej rozciągliwa siatka dostępna w naszej ofercie, a także posiadająca największe oczka.

NYLON jest bardziej zwiewna i delikatnie mniej elastyczna w porównaniu do siatki elastycznej Classic. Układa się zwiewnie, posiada delikatnie śliską fakturę oraz mniejsze oczka.

THIN to najbardziej delikatna wersja dostępna w naszej ofercie. Potocznie zwana "pończochową", posiada małe, drobne oczka.

Tiul elastyczny siatka

homeTIULE /  TIUL ELASTYCZNY SIATKA

Charakterystyka tiulu elastycznego

Tiul elastyczny jest wyjątkowo plastyczną, lekką i uniwersalną tkaniną. Ma szerokie zastosowanie, w szczególności jest wykorzystywana do szycia odzieży. Spódnicom i sukienkom nadaje wyjątkowej zwiewności, lekkości i subtelności. Ogromna popularność siatki elastycznej wynika z jej specyficznych właściwości. Bardzo łatwo poddaje się bowiem ona modelowaniu, jest obustronnie ciągliwa. Cechuje się ponadto:

 • uniwersalnym zastosowaniem,
 • delikatnością,
 • wyjątkowa plastyczność,
 • przezroczystością,
 • wyjątkowo kobiecym charakterem,
 • ażurową strukturą,
 • odpornością na zagniecenia,
 • łatwością utrzymania w czystości. 

Tkanina siatkowa może być prana w pralce, zwykle nie wymaga prasowania. Doskonale się układa, delikatnie się leje. Może mieć wyjątkowy połysk, co sprawia, że jest chętnie stosowany w różnego rodzaju artystycznych projektach. Potrafi urozmaicić niemal każdą kreację, która dzięki temu zyskuje szyk i elegancję. Materiał tiul na metry jest chętnie nabywany przez pracownie krawieckie, ale również przez osoby prywatne. Pełni rolę tkaniny dekoracyjnej o zróżnicowanej strukturze. O jego wartościach dekoracyjnych przesądza kształt i wielkość oczek. Mogą one mieć kształt rombu lub rozbudowanych wielokątów. 
Cena tiulu materiału w naszym sklepie internetowym jest bardzo atrakcyjna. To jego kolejna, ważna zaleta, przesądzając o popularności.

Zastosowanie tiulu elastycznego 

Tiul to materiał, który jest często wykorzystywany na efektowne sukienki, suknie ślubne oraz welony. Od lat powstają z niego stroje baletowe, kreacje wieczorowe i koktajlowe. Kreacje takie można zobaczyć w szafach małych dziewczynek i dorosłych kobiet. Materiał tiul często spotykany jest w damskiej garderobie, bez względu na wiek jej użytkowniczki. Niezwykle popularne są spódniczki TUTU, przeznaczone dla pań lubiący styl baletowy. Mogą one występować w wersji bardzo krótkiej lub za kolano. Na uroczystą kolację bądź wesele można założyć sukienkę o klasycznym kroju, w której wszyto tiulowe dodatki. Siatka materiał jest wykorzystywana do wykonania dekoracyjnych wstawek, np. w sukienkach lub bluzkach. Pięknie prezentują się uszyte z niego falbanki i zwiewne rękawy. To ważny materiał na damską bieliznę. 

Z tiulu można również wykonać ciekawe wstawki, jest piękną dekoracją stołów, sal, okien i krzeseł. Wspaniale wyglądają przygotowane z niego elementy do aranżacji wnętrz. Firanki, poszewki i dekoracje ścienne dodadzą wnętrzom przytulności i subtelności. Z tego powodu chętnie stosuje się je w pokojach dziecięcych.

Siatka elastyczna tkanina służy ponadto do dekorowania:

 • miejsc kultu religijnego,
 • teatrów,
 • oper,
 • sal balowych i weselnych,
 • altan ogrodowych i wybranych miejsc w plenerze.

Tiul tkanina jest najczęściej wykorzystywanym materiałem na dekoracje ślubne w kościołach i w salach weselnych. Dekoruje się nim krzesła, ławki, ściany, okna, a także samochód pary młodej. Tkanina ta doskonale komponuje się z różnego rodzaju kwiatami czy świecami. Wykonuje się z niej pompony, oryginalne upięcia, wieńce i wiele innych. 

Jak szyć tiul elastyczny?

Uszycie wymarzonej kreacji lub dekoracji z tiulu nie jest trudne. Przed przystąpieniem do krojenia warto wykrochmalić materiał. Dzięki temu będzie on bardziej sztywny, nie będzie się przesuwał podczas przypinania do wykroju. Dobrym pomysłem jest zastosowanie stopki do tkanin delikatnych. Zapobiegnie ona niekontrolowanemu przesuwaniu się cienkiej tkaniny względem innych warstw i rozciąganiu materiału podczas szycia. 

Tiul elastyczny siatka powinien być szyty cienką igłą. To ważne, bo tiul jest wykonany z bardzo drobnych włókien. Zbyt gruba igła może je rozerwać i zniszczyć materiał. Nici do tiulu również powinny być cienkie, ale wytrzymałe. Warto ponadto zwrócić uwagę na naprężenie na maszynie do szycia. Zbyt duże może powodować marszczenie lub rozrywanie się materiału. Z kolei za małe skutkuje często pętelkowaniem nici.
Profesjonaliści zalecają szycie tiulu ściegiem francuskim. Cechuje się on niezwykłą estetyką i starannym wykończeniem. Przed ostatecznym wykonaniem łączenia warto zszyć kawałek materiału na próbę. W taki sposób można sprawdzić ustawienia, nici i igłę, a co najważniejsze zachowanie materiału podczas szycia. 

Czy tiul elastyczny można prać i prasować?

Materiał tiul dostępny jest w atrakcyjnej cenie, dzięki czemu możesz sobie pozwolić na stworzenie wyjątkowych dekoracji. Warto jednak wcześniej dowiedzieć się, jak dbać o tę wyjątkową tkaninę.
Prasowanie jest czynnością, która wymaga zaangażowania oraz precyzji. Przydadzą się również umiejętności radzenia sobie z problematycznymi tkaninami. Z uwagi na strukturę tiulu, jest on bardzo podatny na przypalenie. Prasowanie może okazać się żmudne, gdyż nie da się tego procesu przyspieszyć, bez ryzyka uszkodzenia materiału. 

Niewielkie zagniecenia można zlikwidować poprzez spryskanie materiału wodą. Trzeba go następnie rozwiesić i pozwolić mu wyschnąć. Gdy nierówności są duże, warto wykorzystać żelazko parowe. Zapewni ono optymalną temperaturę, bezpieczna dla delikatnych tkanin. Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie parownicy, którą można prasować w pionie. Tradycyjne żelazko należy ustawić na program z jak najniższą temperaturą i przesuwać je dynamicznie po materiale. Należy unikać zbyt długiego kontaktu stopy żelazka z tiulem.